مسؤولان اینترنت بریتانیا برای اولین‌بار یکی از مقالات ویکی‌پدیا را فیلتر کردند. این مقاله عکس روی جلد یک آلبوم موسیقی را در بر داشت که تصویری برهنه از دختری نوجوان و به ظاهر زیر ۱۸ سال بود.

 

طبق اظهارات Wikimedia این امر باعث شد تا کاربران این دائره‌المعارف آنلاین از ویرایش سایر مقالات سایت باز مانند. این مقاله در ارتباط با یک آلبوم موسیق به نام "Virgin Killer" از گروه آلمانی Scorpions بود.

این آلبوم که در سال ۱۹۷۶ به بازار عرضه شده بود به خاطر عکس روی جلد جنجال‌های زیادی را به وجود آورده بود.

(Uniform Resource Locator) URL این مقاله به لیست سیاه گروه نظارت بر اینترنت (IWF) اضافه شد. IWF سازمانی قانونی و غیرانتفاعی است که مسؤولیت فیلتر کردن سایت‌های پرنوگرافی کودکان را بر عهده دارد. اضافه شدن این مقاله به لیست سیاه باعث ایجاد اشکالات فنی در سایت ویکی‌پدیا شد که از پیامدهای آن عدم امکان ویرایش مقالات برای کاربران بود.

طبق گزارشات IWF، این عکس که اوایل ماه جاری روی سایت قرار گرفت، به دلیل نمایش تصویری مبتذل از نوجوانی زیر ۱۸ سال غیرقانونی شناخته شد. اما طبق بررسی های Wikimedia این آلبوم علاوه بر سایت آمازون بر روی بسیاری از سایت‌هایی که برای شهروندان انگلیسی قابل دسترس است قرار دارد.

از اوایل سال جاری نظرات متفاوتی در رابطه با این تصویر در قسمت نظرات سایت ویکی‌مدیا مطرح شده است. اطلاعیه‌ای در قسمت بحث و تبادل نظر این مقاله با این مضمون روی سایت قرار گرفته است: "این عکس از روی مقاله برداشته نمی‌شود کسانی که تمایلی به دیدن آن ندارند، مروگر خود را طوری تنظیم کنند که قادر به دسترسی به این صفحه نباشند."


سه شنبه اول 11 1387
X